KSE SUMMER SCHOOL з практик травмоінформованого мистецтва

18-22 ЧЕРВНЯ 2024 РОКУ➡️ Offline, Київська школа економіки, Шпака 3

За ініціативи проєкту Art therapy force

Передумови

Російська агресія 2014 року, а потім повномасштабне вторгнення у 2022 році, призвело до масової травматизації значної частини українського населення. За мінімальними підрахунками, 20% населення зазнали травми, хоча справжні цифри можуть бути значно вищими. У відповідь на цей виклик необхідно знайти нові способи реагування на травму, яка охопила все суспільство, а також на структури, які її спричинили — багато з них існували ще до фактичного вторгнення.
Мистецтво, культура та освіта відіграють важливу роль у пошуках нових методів реагування на травму війни. Існують численні приклади успішної, визначальної для галузі роботи. Ця робота вже має значний вплив на те, як Україна реагує на війну. Літня школа має на меті консолідувати та розширити наше розуміння цих методів через оптику травмоінформованої практики.

Мета

Метою літньої школи є розвиток і поглиблення розуміння ролі мистецтва, креативних секторів та освіти у реагуванні на травму. Це можливо досягти через критичне осмислення ідеї травмоінформованої практики, яка, на нашу думку, може забезпечити цілісну основу для підвищення спрямованості, фокусу та ефективності поточної роботи з травмою.

Ми сподіваємося, що завдяки літній школі нам вдасться створити мережу освітян, митців, практиків, психологів та фахівців у галузі культури та охорони здоров'я, які зможуть пропагувати та просувати цей підхід у своїх сферах діяльності, а також підвищувати здатність суспільства реагувати на травму.

Illustration

Структура

Літня школа буде проходити у форматі інтерактивного воркшопу за участі фасилітатора Реваза Татеішвілі, та фіксуватиметься у форматі key note журналісткою Ольгою Васіною. Програма включатиме серію лекцій від українських та міжнародних експертів, семінарські дискусії, практичні воркшопи, виїзди на польові дослідження та доповіді. Орієнтовна кількість учасників — 45 осіб.


ПОПЕРЕДНІЙ / ОРІЄНТОВНИЙ РОЗКЛАД:

  • 18 червня


    18:00: Панельна дискусія "Відповідь на травму війни через мистецькі практики" (мова англійська, без перекладу)

    ● Найджел Осборн - професор, композитор, арттерапевт та фахівець із використання музики та мистецтва для підтримки дітей, що були травмовані внаслідок воєнних конфліктів● Крістофер Бейлі - керівник напрямку «Мистецтво та здоров'я» у Всесвітній організації охорони здоров'я● Антон Лягуша - декан факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки;● Вероніка Склярова - директорка ГО “Арт Дот” та засновниця проєкту Art Therapy Force

  • 19 червня


    9:00–10:00: Фасилітована дискусія: Очікування від школи (фасилітатор Реваз Татеішвілі)10:00-11:00: Online-лекція "Де все починається: Мистецтво, комунікація і травма" (професор Найджел Осборн)11:00-12:30: Практичний воркшоп. (Даррен Абрахамс)12:30-13:30: Обідня перерва13:30-14:25: Online-лекція "Травмоінформовані підходи в теорії та практиці" (д-р Анжела Кеннеді)14:25-14:30: Перерва 14:30-16:00: Лекція "Проживаючи колективну травму через культуру" (Наталія Кривда)16:00-17.30: Кава та обговорення: Досвід у сфері – які перешкоди існують (Реваз Татеішвілі)


  • 20 червня


    10:00-11:00: Дискусія, відкриття дня: Роздуми після першого дня. Фізичний розігрів від Даррена Абрахамса 11:00-13:00: Ідентичність, пам’ять, мистецтво та активізм (Вероніка Склярова та професор Антон Лягуша) + Мистецтво та емансипація (дискусія – д-р Генрі Редвуд)13:00-14:00: Обідня перерва15:00-17:00: Польові дослідження (площа біля Михайлівського собору, студенти memory studies під керівництвом Антона Лягуші)


  • 21 червня (Локація: Музей воєнного дитинства)


    10:00-12:30: Тіло, травма і регулювання: Теорія і практика (Даррен Абрахамс)Польове дослідження:12:30–14:00: Арттерапія на практиці: Екскурсія Музеєм та воркшоп14:00-15:00: Обідня перерва15:00-18:00: Травмоінформоване урядування: впровадження практики в політику (фасилітований круглий стіл за участі Анжели Кеннеді та Крістофера Бейлі)


  • 22 червня


    11:00-12:30: Лекція "Вчимося в арт-терапії: Етика та правові рамки" (Валерія Польська)12:30-13:30: Обідня перерва13:30-14:15: Практики оцінювання впливу травмоінформованих підходів 14:30-16:30: Підсумки / наступні кроки (Анжела Кеннеді + Реваз Татеішвілі)



Спікери:

Illustration

Анжела Кеннеді

Професорка, клінічна психологиня і лідерка травмоорієнтованого підходу у Великобританії. Вона має за плечима чималий досвід роботи на вищих керівних посадах у системі Національної служби охорони здоров’я та Інтегрованої системи охорони здоров’я Великобританії. Крім того, Анжела є феміністкою і мисткинею, і наразі працює над створенням документального фільму про те, як медики переживають власні спроби суїциду.

Illustration

Генрі Редвуд

Фахівець і викладач на факультеті дослідження війни (war studies) в King’s College London. Він досліджує, як утворюються нові спільноти внаслідок війн, їх вплив на життя людей та роль права, архівів і мистецтва в цьому процесі. Цим та іншим темам присвячені його численні публікації, зокрема і монографія “Архівна політика міжнародних судів”, написана в Кембриджі у 2021 році.
У своїх дослідженнях йому доводилося співпрацювати з багатьма профільними інституціями, зокрема із Міжнародним кримінальним трибуналом подій в Руанді. Як фахівець з травмоінформованого мистецтва, він співпрацював з Opera Circus, BlkBrd Collective, Марком Невіллем та спільно із сербським художником Владіміром Міладіновичем створив мистецькі проєкти “Undiscernible” (2019) і “The Notebook” (2020). 

Illustration

Даррен Абрахамс

Оперний співак, спеціаліст з терапії травми, який працює як фасилітатор та керівник проєктів у сферах особистісного, культурного та громадського розвитку. Даррен є коучем і консультантом проєкту «Musicians Without Borders», де навчає музикантів використовувати музику для побудови миру. Він також є засновником організації «The human hive», яка готує практиків у сфері травми, і співзасновником ансамблю «One World Orchestra», який досліджує ідею «дому» через музику. Даррен має тривалий досвід роботи в контекстах, пов’язаних з війною, і є досвідченим фахівцем у створенні відчуття безпеки та об’єднанні спільнот заради зцілення.

Illustration

Найджел Осборн

Композитор, арттерапевт та фахівець із використання музики та мистецтва для підтримки дітей, що були травмовані внаслідок воєнних конфліктів. Його метод був розроблений під час війни в Боснії та Герцеговині (1992-1995), згодом реалізований на Балканах, Кавказі, Близькому Сході, у Східній Африці, Південно-Західній Азії та Індії. За свою роботу з боснійськими дітьми під час облоги Сараєва Найджел Осборн був нагороджений Freedom Prize of the Peace Institute. Він також працював у Комітеті захисту працівників Польщі (1970–1989), Громадському форумі та Джазовому відділі разом із Вацлавом Гавелом у колишній Чехословаччині (1987–1989) та в організаціях, що підтримують сирійських біженців. З 2012 по 2014 рік Найджел Осборн працював співголовою Global Agenda Committee for Arts в Society for the World Economic Forum.

Illustration

Вероніка Склярова

Культурна менеджерка, театральна продюсерка, арт-кураторка. Директорка ГО “Арт Дот”, керівниця і засновниця проєкту Art Therapy Force, програмна директорка фестивалю Parade-fest "Парад-фест". Учасниця міжнародних резиденцій, продюсерка "Крим, 5 ранку" (міжсекторальний перформативний проект), "Українська Одіссея" (вистави у 5 містах України) та “Леся. Їсторія” (вистава-байопік у Львівському театрі імені Лесі Українки).

Illustration

Реваз Татеїшвілі

Спів-координатор проекту HUB Громадських Ініціатив, засновник соціального бізнесу «ГОСТІ», тренер міжнародної мережі Teodor Heuss Kolleg з 2015 року. Цікавиться синергіями у сфері навчання соціальному підприємництву, колабораціями щодо розвитку бізнесу та громадських організацій на Сході України й конкретно в Донецькій області, нетворкінгу й сенсовних партнерствах, створенні стратегій розвитку для організацій і міст.

Illustration

Крістофер Бейлі

Керівник напрямку «Мистецтво та здоров'я» у Всесвітній організації охорони здоров'я та співзасновник Лабораторії мистецтва та здоров'я імені Джаміля. Лабораторія зосереджується на дослідженні доказової бази щодо користі мистецтва для здоров'я, створюючи глобальну мережу дослідницьких центрів для вивчення ефективних практик, а також фундаментальної науки про те, чому мистецтво може приносити користь фізичному, психічному та соціальному благополуччю. 

Illustration

Валерія Польська

Арттерапевтка та тренерка з психологічної стійкості для організацій та громад, членкиня American Art Therapy Association, Всеукраїнської Арттерапевтичної Асоціації

Illustration

Наталія Кривда

Голова Наглядової ради УКФ, докторка філософських наук, професорка кафедри української філософії та культури Київського національного університету імені Тараса Шевченка, спеціалізується на темах історії культури, історії міфології, проблемах ідентичності та культурної пам'яті. Обіймає посаду академічної директорки МВА-програми Единбурзької бізнес-школи. Як волонтерка з 2014 працює головною експерткою групи «Культура» Реанімаційного пакету реформ. 

Illustration

Антон Лягуша

Декан факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE). Кандидат історичних наук, дослідник new School University Consortium (New York). Викладав курси в George Mason University. Експерт з публічної історії: історичної наратології та медіакомунікацій. Має досвід реалізації міжнародних проєктів з гуманітаристики.


Партнери та співробітники:

Літня школа є спільним заходом, розробленим у партнерстві та за фінансової підтримки Київської школи економіки, ГО “АРТ ДОТ”, Opera Circus та King's College London (war studies department). 
Це стало можливим завдяки співпраці та підтримці професора Найджела Осборна, The Human Hive, Innovation for Wellbeing, Крістофера Бейлі, керівника програми Всесвітньої організації охорони здоров'я "Arts and Health" та Британської ради. Інформаційний партнер — Національна психологічна асоціація.