Дослідження та міжнародний вплив

На фото: Голова Міжнародної академічної ради KSE, лауреат Нобелівської премії з економіки 2007 року, професор Університету Чикаго Роджер Майєрсон під час благодійного вечора KSE у Нью-Йорку.

icon

Київська школа економіки впливає на прийняття якісних політичних та управлінських рішень в світі і в Україні через освіту, наукові та прикладні дослідження. Наші науковці є постійними та гостьовими професорами в University of Pittsburgh, Northwestern University, Virginia Commonwealth University, George Mason University, George Washington University, UMass, Aalborg University, University of Goettingen.

Дослідження, підготовлені експертами KSE, впливають на формування політики у сферах державних закупівель та фінансів, агро, децентралізації та відбудови. Водночас від початку війни Росії проти України аналітики KSE Institute сфокусувалися на ключових проєктах воєнного часу (Damaged.in.ua, LeaveRussia, участь у Міжнародній санкційній групі Єрмака-Макфола, проєкти з Відновлення), активно співпрацюючи з українським урядом в оцінці збитків, ефективності санкцій проти агресора та розробці сценаріїв відновлення економіки України після війни. Дослідження публікуються в Foreign Affairs, Washington Post та інших провідних міжнародних виданнях.

Illustration

Ректор KSE University Тимофій Брік під час викладання курсу в Northwestern University. Квітень, 2023 рік.

Illustration

Ректор KSE University в The University of North Carolina at Chapel Hill під час семінару про стійкість України, презентуючи дослідження KSE Institute про інфраструктурні збитки війни.Квітень, 2023 рік.

Illustration

Зустріч з українською спільнотою в Duke University. Квітень, 2023 рік.

Illustration

Декан факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Антон Лягуша зі студентами George Mason University.

Illustration

Декан факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Антон Лягуша під час викладання в George Mason University.

Illustration

Ректор KSE University Тимофій Брік під час лекції про соціальну мобільність, Еванстон (США). Квітень, 2023.

Illustration

Викладачі KSE University Олександра Койдель та Соломія Шпак під час дискусійної панелі «Війна Росії в Україні: Вартість, стійкість та відновлення» в University of Maryland.Березень, 2023 рік

Illustration

Викладачі KSE University Олександра Койдель та Соломія Шпак під час дискусійної панелі «Війна Росії в Україні: Вартість, стійкість та відновлення» в University of Maryland.Березень, 2023 рік.

Illustration

Декан факультету магістерських економічних студій Олег Нів’євський під час презентації «Вплив російського вторгнення на сільське господарство України та наслідки для глобальної продовольчої безпеки» в University of Goettingen, 2022 рік.

Illustration

Викладачка KSE University Соломія Шпак під час виступу на Щорічній конференції Американської економічної спілки (АЕА), що проходила в Новому Орлеані та Лос-Анджелесі.Січень, 2023 рік.

Illustration

Ректор KSE University Тимофій Брік та декан Elliott School of International Affairs Аліса Айрес.Вересень, 2022 рік.

Illustration

Команда Київської школи економіки на запрошення Hertie School та CIVICA у Берліні.Квітень, 2023.

Illustration

Менеджерка відділу міжнародних зв’язків KSE University Тата Маргарян та студентка KSE University Дар’я Кузьміна на змаганнях FuturEU від Hertie School та CIVICA, Берлін.Квітень, 2023.

icon

Перший український майданчик, де світові інтелектуали публічно підтримали Україну

KSE започаткував майданчик Global Minds for Ukraine за участі нобелівських лауреатів та найбільш впливових дослідників в політичних науках, економіці, історії.

Нассім Ніколас Талеб

Пол Кругман

Тімоті Снайдер

Ен Еплбаум

Майкл МакФол

Генерал Девід Петреус

Партнерство з університетами по всьому світу

Ми перший український університет, який став частиною глобальної спільноти освітніх інституцій Open Society University Network. Ми беремо участь у альянсі провідних європейських університетів у галузі соціальних наук CIVICA.

Більше ніж 50 студентів KSE – Ukrainian Global University (UGU) вже навчаються у престижних університетах Європи та США. А завдяки партнерству з авторитетним академічним журналом у сфері економіки REStud, студенти та дослідники KSE можуть отримувати фінансову допомогу на навчання та дослідження.

 • Читати більше про співпрацю з Open Society University Network

  KSE стала найпершим у історії українським університетом партнером Open Society University Network (OSUN). Це глобальна спільнота освітніх інституцій, яка інтегрує найновіші та найбільш надійні знання в процес навчання на факультетах соціальних, гуманітарних і природничих наук на рівнях бакалаврату та магістратури. З OSUN немає меж, географічні рамки відсутні. Це про розвиток громадянського суспільства, доступ до знань та інновацій. Найінноваційніші методики навчання, курси та програми є доступними для всіх партнерських університетів, у тому числі для KSE.

 • Читати більше про співпрацю з CIVICA

  KSE є партнером The European University of Social Sciences (CIVICA). Альянс CIVICA об’єднує десять провідних європейських університетів у сфері соціальних, гуманітарних наук, бізнес-менеджменту та публічної політики, а також 72 тисячі студентів, докторантів та 13 тисяч осіб академічного персоналу.
  KSE серед найпрестижніших українських університетів, які регулярно беруть участь у заходах, конференціях та змаганнях Альянсу. Студенти KSE відвідують партнерські університети по всій території ЄС, діляться досвідом та обмінюються ідеями з іншими студентами, зустрічаються з провідними європейськими дослідниками та політиками. CIVICA несе цінності освіти, дослідження та інновацій. Цінності, які KSE поділяє та в які глибоко вірить.
  20-22 квітня 2023 року студенти Київської школи економіки відвідали змагання FuturEU, організовані Hertie School та CIVICA у Берліні. FuturEU – це змагання серед студентів європейських університетів, яке покликане формувати Європу майбутнього. Молоді дослідники формують команди, аби розробити найбільш потужні та ефективні політики, що вирішать певні нагальні проблеми ЄС. Україна вперше стала учасницею конференції FuturEU та набула статусу країни-спостерігачки.
  Сторінка CIVICA

 • Читати більше про The Review of Economic Studies (REStud)

  The Review of Economic Studies (REStud) є одним із фундаментальних журналів у сфері економіки. Це надзвичайно важливий портал знань для економістів, який постійно входить до п’ятірки найкращих журналів світу. У партнерстві з KSE REStud надає фінансову допомогу студентам і дослідникам на початку своєї кар’єри в галузі економіки. Основною метою цієї програми є фінансування міжнародних візитів та досліджень, аби сприяти розвитку української академічної думки попри створені війною складнощі. Українці дослідники повинні бути присутні в західному дискурсі!

 • Читати більше про Ukrainian Global University

  Ukrainian Global University (UGU) – це проєкт KSE, покликаний допомогти талановитим студентам з усієї України вступити на омріяну навчальну програму в провідні закордонні університети. На сьогодні є 17 партнерських університетів, які у взаємодії з KSE пропонують широкий вибір освітніх програм для студентів, дослідників та докторантів безкоштовно.
  UGU має за мету зробити західну освіту більш доступною для наших студентів попри складні наслідки війни проти України.

Illustration

Президент Лондонського університету Сіті, професор сер Ентоні Фінкельштейн вітає перших студентів UGU, листопад 2022 року.

Illustration

Президент Нью-Йоркського університету Енді Гамільтон вітає українських студентів у Празі, вересень 2022 року.

Illustration

Директор Школи міжнародних відносин та публічної політики імені Манка Пітер Ловен вітає студентів KSE-UGU в Університеті Торонто.

Участь України у глобальних дослідженнях

З 2022 року співробітники KSE координують European Social Survey (ESS) – найбільше порівняльне соціологічне дослідження в Європі, що проводиться в 30+ країнах.

Illustration

Ректор Київської школи економіки, національний координатор ESS в Україні Тимофій Брік разом із керівником European Social Survey Доктором Рорі Фіцджеральдом

icon

Публікації в іноземних авторитетних виданнях

● Павло Прокопович, Economic Theory and Economic Theory Bulletin● Максим Обрізан, RePEc New Economic Papers in Transition economics● Іван Гомза, ​​Communist and Post-Communist Studies● Олена Беседіна, Олег Нів’євський, Baltic Journal of Economics● Тимофій Брік, Social Forces (з 2024 року)

Міжнародне визнання та нагороди

Illustration

Викладачка Соломія Шпак отримала нагороду The American Association for Ukrainian Studies (AAUS) за найкращу наукову статтю 2021 року «The Oligarch Vanishes: Defensive Ownership, Property Rights, and Political Connections». Quarterly Journal of Political Science (September 28, 2021).

Illustration

Викладачка Олександра Койдель отримала нагороду від Association of Studies of Nationalities за найкращу статтю 2021 року в докторській дисертації «Citizen Participation in Ukrainian Regional Centers: The Role of Local Patronal Networks».

Illustration

Ректор Тимофій Брік отримав нагороду Соціологічного центру імені Н.В. Паніної «Кращий молодий соціолог року – 2018».

 • Внесок у глобальну науку

  Mylovanov, Tymofiy, and Thomas Tröger. "Mechanism design by an informed principal: Private values with transferable utility." The Review of Economic Studies 81, no. 4 (2014): 1668-1707.
  Prokopovych, Pavlo. "On equilibrium existence in payoff secure games." Economic Theory 48 (2011): 5-16.
  Kolotilin, Anton, Tymofiy Mylovanov, Andriy Zapechelnyuk, and Ming Li. "Persuasion of a privately informed receiver." Econometrica 85, no. 6 (2017): 1949-1964.
  Prokopovych, Pavlo, and Nicholas C. Yannelis. "On nondegenerate equilibria of double auctions with several buyers and a price floor." Economic Theory 73, no. 2-3 (2022): 625-654.
  Coupe, Tom, and Maksym Obrizan. "The impact of war on happiness: The case of Ukraine." Journal of Economic Behavior & Organization 132 (2016): 228-242.
  Andreoni, James, and Tymofiy Mylovanov. "Diverging opinions." American Economic Journal: Microeconomics 4, no. 1 (2012): 209-232.
  Bentler, Suzanne E., Li Liu, Maksym Obrizan, Elizabeth A. Cook, Kara B. Wright, John F. Geweke, Elizabeth A. Chrischilles et al. "The aftermath of hip fracture: discharge placement, functional status change, and mortality." American journal of Epidemiology 170, no. 10 (2009): 1290-1299.
  Kupets, Olga. "Determinants of unemployment duration in Ukraine." Journal of Comparative Economics 34, no. 2 (2006): 228-247.
  Earle, John S., Solomiya Shpak, Anton Shirikov, and Scott Gehlbach. "The Oligarch Vanishes: Defensive Ownership, Property Rights, and Political Connections." Forthcoming, Quarterly Journal of Political Science (2021).
  ​​Gomza, Ivan, and Johann Zajaczkowski. "Black sun rising: political opportunity structure perceptions and institutionalization of the azov movement in post-Euromaidan Ukraine." Nationalities Papers 47, no. 5 (2019): 774-800.
  Chayinska, Maria, Özden Melis Uluğ, Arin H. Ayanian, Johanna Claudia Gratzel, Tymofii Brik, Anna Kende, and Craig McGarty. "Coronavirus conspiracy beliefs and distrust of science predict risky public health behaviours through optimistically biased risk perceptions in Ukraine, Turkey, and Germany." Group Processes & Intergroup Relations 25, no. 6 (2022): 1616-1634.
  Brik, Tymofii. "When church competition matters? Intra-doctrinal competition in Ukraine, 1992–2012." Sociology of Religion 80, no. 1 (2019): 45-82.
  Mazepus, Honorata, Antoaneta Dimitrova, Matthew Frear, Tatsiana Chulitskaya, Oleksandra Keudel, Nina Onopriychuk, and Natallia Rabava. "Civil society and external actors: how linkages with the EU and Russia interact with socio-political orders in Belarus and Ukraine." East European Politics 37, no. 1 (2021): 43-64.
  Götz, Linde, Ivan Djuric, and Oleg Nivievskyi. "Regional price effects of extreme weather events and wheat export controls in Russia and Ukraine." Journal of Agricultural Economics 67, no. 3 (2016): 741-763.
  Ihle, Rico, Ziv Bar‐Nahum, Oleg Nivievskyi, Ofir D. Rubin ‘Russia’s invasion of Ukraine increased the synchronization of global commodity prices’ Australian Journal of Agricultural and Resource Economics, vol. 66. No 4 (2022), pages 775-796
  Neyter, Roman and Oleg Nivievskyi. ‘Effect of subsidies on farms' exit decision’. Agribusiness. 1-19 (2023).
  von Cramon – Taubadel, Stephan and Oleg Nivievskyi. ‘Twenty Years of Transition in Agricultural Economic Journals’. European Review of Agricultural Economics 2012; 39 (2): 335-359. doi: 10.1093/erae/jbr008 doi: 10.1093/erae/jbr008.

Кількість цитувань робіт викладачів Київської школи економіки у найбільшій пошуковій системі світу, що індексує наукові публікації – Google Scholar (2023)

Illustration

Останні кілька років Київська школа економіки тримає за собою перше місце серед найпотужніших економічних аналітичних інституцій України за міжнародним рейтингом RePEc (Research Papers in Economics).
Серед ТОП-10 авторів наукових публікацій з економіки цього рейтингу, 4 афілійовані саме з Київською школою економіки. Це Максим Обрізан, Павло Прокопович, Ольга Купець та Олег Нів’євський.

Міжнародна академічна рада слідкує за якістю навчальних програм та наукових досліджень в KSE

До складу Міжнародної академічної ради, яку очолює Нобелівський лауреат з економіки 2007 року, професор Чиказького університету Роджер Майерсон, увійшли:● Асоційований декан у коледжі бізнесу в Університеті штату Нью-Йорк Stony Brook Дмитро Голод (KSE'2000)● Голова факультету економіки Університету Дюка Чарльз Бекер● Професор Школи бізнесу та економіки Берлінського університету імені Гумбольдта Майкл Бурда● Професор економіки Університету Каліфорнії в Берклі Юрій Городніченко (KSE'2001)● Професор професор Університету Г’юстона Пол Грегорі● Професорка Університету Британської Колумбії у Ванкувері Вікторія Гнатковська (KSE'2000)● Президент KSE та професор Пітсбурзького університету Тимофій Милованов (KSE'1999, колишній Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України) ● Голова кафедри інтегративних досліджень Юджина Айзенберга у Школі менеджменту Айзенберга, Університет Массачусетса в Емгерсті (США), Анна Нагірна● Професор Єльського університету Ларрі Самуельсон ● Професор Чиказького університету Костянтин Сонін

Академічні досягнення викладачів факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій

Монографії та книги

 • Іван Гомза

  (2021) The Republic of Decadent Days: Ideology of French Integral Nationalism in the Third Republic, Kyiv: Krytyka, 2021. [In Ukrainian.]

 • Олександра Койдель

  (2022) How patronal networks shape opportunities for local citizen participation in a hybrid regime. A comparative analysis of five cities in Ukraine. Stuttgart: ibidem-Verlag (Soviet and Post-Soviet Politics and Society Series).
  Oleksandra Keudel proposes a novel explanation for why some local governments in hybrid regimes enable citizen participation while others restrict it. She argues that mechanisms for citizen participation are by-products of political dynamics of informal business-political (patronal) networks that seek domination over local governments. Against the backdrop of either competition or coordination between patronal networks in their localities, municipal leaders cherry-pick citizen participation mechanisms as a tactic to sustain their own access to resources and functions of local governments.
  This argument is based on an in-depth comparative analysis of patronal network arrangements and the adoption of citizen participation mechanisms in five urban municipalities in Ukraine during 2015–2019: Chernivtsi, Kharkiv, Kropyvnytskyi, Lviv, and Odesa. Fifty-seven interviews with citizen participation experts, local politicians and officials, representatives of civil society and the media, as well as utilization of secondary analytical sources, official government data, and media reports provide a rich basis for an investigation of context-specific choices of municipal leaders that result in varying mechanisms for citizen participation.

 • Олександра Койдель, Марсія Граймс, Оксана Гус

  (2023) Political Will for Anti-Corruption Reform: Communicative pathways to collective action in Ukraine.
  The importance of political will to bring about institutional reform to reduce corruption is universally rec-ognized, but little is known about when and how it emerges. This paper examines six local settings which exhibit positive change in terms of anti-corruption political will. Theoretically, we develop a definition of political will suited to anti-corruption, and then, drawing on scholarly work on policy formation, norm change, and collective action, identify key steps involved in shifting and sustaining local actors’ preferences to support anti-corruption work. The analyses build on data from 70 interviews with local public authori-ties in six cities in Ukraine. The processes varied considerably across the six cases in terms of the actors involved and the organization of anti-corruption work. The commonalities, identified inductively, instead relate to the functions of communication. Those functions enabled local actors to establish, continually reaffirm and mutually recognize commitments to reform, operationalize those commitments into actiona-ble plans, and continually persuade relevant stakeholders to sustain reform momentum.

 • Марина Рабінович

  (2021). EU Regional Trade Agreements: An Instrument of Promoting the Rule of Law to Third States. London and New York: Routledge.
  This book unveils the potential of utilizing EU Regional Trade Agreements (RTAs) as an instrument of promoting the rule of law to third states.In doing so, the book combines development economics, foreign policy and legal perspectives at three levels of analysis of four sectors to introduce the concept of "EU value-promoting RTAs". The book demonstrates that the EU RTAs bear considerable potential to be strategized as instruments of promoting the rule of law in third states, requiring, however, overcoming strict divides between EU political and economic cooperation, and values and acquis conditionality in its relations with third countries.This book will be of key interest to scholars and students of European Studies, European Union Law, EU external action/foreign policy, EU trade agreements and Development Studies, as well as to NGOs and think tanks that work on European affairs.

Академічні публікації

 • Марлен Ларуель, Синтія Баклі, Іван Гомза, Ральф Клем та інші

  Pandemic Politics in Eurasia: Roadmap for a New Research Subfield, Problems of Post-Communism, 68: 2021.
  The sudden onset of COVID-19 has challenged many social scientists to proceed without a robust theoretical and empirical foundation upon which to build. Addressing this challenge, particularly as it pertains to Eurasia, our multinational group of scholars draws on past and ongoing research to suggest a roadmap for a new pandemic politics research subfield. Key research questions include not only how states are responding to the new coronavirus, but also reciprocal interactions between the pandemic and society, political economy, regime type, center-periphery relations, and international security. The Foucauldian concept of “biopolitics” holds out particular promise as a theoretical framework.

 • Іван Гомза

  Gravity of Void: Remarks on the Structural Consistency and Empirical Validity of the Notion of Ustashism. Journal of Soviet and Post-Soviet Politics and Society, 7(1): 2021.
  The Internal Troops of the Soviet People’s Commissariat for Internal Affairs (the NKVD) were a special-purpose unit established to fight guerrilla movements and “internal enemies.” Documents declassified following the collapse of the USSR indicate that “pacifications” carried out by the NKVD Internal Troops were brutal and very extensive. Analysis of activities targeting the Ukrainian underground movement in Volhynia and Eastern Galicia in the final period of World War II and immediately after its end suggests that once the front had moved through these regions large-scale dragnet operations to eliminate major Ukrainian Insurgent Army (UPA) units were immediately launched. In time, these operations covered the entire region. What followed were operations carried out by smaller pursuit groups which constantly operated in the field. The NKVD repression targeted not only members of the underground movement but also large groups of civilians. In principle, collective family responsibility was observed; there were numerous instances when defenseless individuals were killed—in reports they were described as armed “criminals.” The Organization of Ukrainian Nationalists (OUN) and the UPA enjoyed genuine support on the part of the local Ukrainian population, which is why, despite huge losses, they continued their underground fighting activity until the mid-1950s. However, as early as the turn of 1945 and 1946, due to the activity of the NKVD, large guerrilla fighter units were demobilized and adopted the tactics known as “deep underground.” In this period, nearly four hundred thousand residents of this region, i.e., almost every family, were affected by Soviet repression. The memory of these acts of repression has contributed to the emergence of the cult of the UPA in present-day Ukraine.
  Putin's Inevitable Invasion, Journal of Democracy 33(3), 2022. – P. 23–30.
  The personalist dictatorship, or tyranny, installed in Russia contributed to the Russian invasion of Ukraine and how Russia has fought. Tyranny is belligerent because the institutional design imposes few constraints on a tyrant’s decisionmaking. Moreover, this regime type exacerbates the ruler’s personal beliefs and misconceptions. It has a distinct life cycle, with economic performance giving way to stagnation, which prompts diversionary wars. Finally, Ukraine was especially vulnerable to attack from a personalist dictatorship like Putin’s. But due to rampant corruption, lack of information verification, and the ruler’s penchant for micromanagement, tyrannies usually fight badly, which explains Russia’s strategic failures in the early months of the war.

 • Гонората Мазепус, Антоанета Дімітрова, Матью Фрір, Олександра Койдель та інші

  (2021). Civil society and external actors: how linkages with the EU and Russia interact with socio-political orders in Belarus and Ukraine, East European Politics.
  What is the importance of linkages between civil society and external actors? In this article we map the landscape of civil society organisations in Belarus and Ukraine linked to the EU or Russia. Compiling an extensive dataset of organisations, we identify which domains they belong to. We find that linkages with Russia prevail in the culture domain and are based on shared past and exclusive identities. By contrast, linkages with the EU operate in domains related to a democratic future and include diverse groups. These linkages interact dynamically with limited access orders: where they can contribute to opening, they are often restricted.

 • Дмитро Яровий, Ольга Кочубейник

  (2022). Two waves of the pandemic: comparative analysis of social and political expectation of Ukrainians. Scientific Bulletin of Kherson State University. Psychological Sciences Series, 1, 59-66. [in Ukrainian, annotation in English]
  The article covers the analysis of differences in social and political expectations of Ukrainians,
  which have evolved under the restrictive measures and have been related to the change of risks, threats
  and experiences personal assessments in the emergency situation.

 • Марина Рабінович, Андреа Гавріч 

  (2023) The Conflict in Eastern Ukraine and International Support for the Decentralization Reform (2014-2022): Theory-Guided Observations. East European Politics and Society (EEPS).
  This article explores Western donors’ support for the decentralization reform in post-Euromaidan Ukraine prior to Russia’s full-scale invasion of Ukraine on 24 February 2022, with a focus on the relationship between decentralization and conflict management. It demonstrates that, despite the protracted conflict in eastern Ukraine, bilateral donors have preferred to address Ukraine’s decentralization from the governance reform perspective, rather than as a form of territorial self-governance (TSG) arrangement, linked to conflict resolution. They have also tended to “outsource” conflict-related support to multilateral organizations. This article explains the Russian Federation’s use of the so-called Donetsk and Luhansk “People’s Republics” as proxies in an international conflict and the contested nature of the role played by the Minsk Protocol in determining the form of support provided for reform. It concludes with insights into the implications of donor support for the decentralization reform in Ukraine for research on decentralization and other TSG solutions in conflict-affected contexts.

 • Марина Рабінович, Сінда Віттке

  (2022) Troubled Nexuses between International and Domestic Law in Post-Soviet Space. Review of Central and East European Law.
  This article serves as an introduction to the Symposium “Troubled Nexuses Between International and Domestic Law in the Post-Soviet Space”. The Symposium seeks to explore a complex interplay between international and domestic law in post-Soviet countries both before and after Russia’s full-scale invasion of Ukraine on 24 February 2022 with a focus on Ukraine and Central Asia. The introduction conceptualizes the term “troubled nexus” and presents an overview of relevant country-specific discourses, policies and practices of international law. This shall offer a reader a sound theoretical and contextual basis to proceed with reading individual contributions in the Symposium.

 • Марина Рабінович

  (2022) The Interplay between Ukraine’s Domestic Legislation on Conflict and Uncontrolled Territories and its Strategic Use of ‘Lawfare’ before Russia’s 2022 Invasion of Ukraine – A Troubled Nexus? Review of Central and East European Law.
  Russia’s full-scale invasion of Ukraine on 24 February 2022 can be seen as a culmination of eight years of its aggression against Ukraine, including its annexation of Crimea in March 2014 and the control of the two ‘People’s Republics’ in Donbas. Before the invasion, the Ukrainian authorities had actively expressed their politico-legal stance on the conflict, using lawfare against the Russian Federation, e.g. at the European Court of Human Rights (ECtHR), the International Court of Justice (icj), and the International Tribunal of the Law of the Sea (itlos). In this context, the paper explores the interplay between Ukraine’s domestic legislation regarding the annexation of Crimea and Russia’s control of the People’s Republics in Donbas prior to the invasion, and Ukraine’s use of lawfare against Russia with a focus on policy and legal coherence. It is demonstrated that, while Ukraine’s lawfare strategy regarding Crimea had been in line with domestic legislation, Russia’s use of proxies in eastern Ukraine and the challenges of the Minsk peace process led to incoherence between Ukraine’s domestic laws and its use of lawfare. Though Russia’s 2022 invasion of Ukraine is a game-changer, both for Ukraine’s domestic legislation and its use of lawfare, the analysis contributes to an understanding of the nexus between domestic and international law in Ukraine prior to the invasion and explores the implications such a nexus will have for Ukraine’s future lawfare against Russia, including the most recent icj case relating to the interpretation, application, and fulfillment of the 1948 Genocide Convention.
  (2022). Informal Compliance Mechanisms in the EU ‘Development’ and ‘Integration without Membership’ Association Agreements: a Quest for Capacity and Ownership? Journal of Contemporary European Studies.
  Association Agreements between the EU and third countries lie at the heart of the EU’s foreign policy. The Association Agreements the EU concluded with Eastern Neighbours and the Caribbean Forum and Central American countries are marked with partner countries’ ambitious obligations, and the multi-instrument toolbox the EU applies to ensure partner countries’ compliance, including official consultations and dispute settlement. Nevertheless, the EU has demonstrated to prefer informal compliance instruments, such as statements or informal meetings in both the ‘integration without membership’ and ‘development’ contexts. The article focuses on the rationale behind the EU’s preference for ‘soft’ compliance instruments. It isdemonstrates that the European Commission and Delegations may in many cases prioritize partners’ commitment to and ownership of change over a particular result (compliance), despite being able to make use of the asymmetries of its power relations with partner countries. The confluence of the EU’s or Member States’ strong interest in a partner country’s compliance with a specific obligation and the persistence of non-compliance will, nonetheless, lead to the recourse to formalized compliance mechanisms. The focus on the management perspective of compliance in isolation from formal enforcement mechanisms is presented as hardly possible, notwithstanding the EU’s quest for ownership.
  (2022). EU-Ukraine “Deep” Trade Agenda: The Effectiveness and Impact Perspectives. International Politics. Ahead of print.
  The EU-Ukraine deep and comprehensive free trade area (DCFTA) is marked by an impressive scope of regulatory approximation and market integration. Nonetheless, the performance of the DCFTA often tends to be assessed through the sole prism of changes in the volume of trade between the parties. This paper seeks to complement such an approach by an in-depth investigation of EU-DCFTA’s performance from the effectiveness and impact perspectives. It finds that the EU-Ukraine “deep” trade agenda is marked by medium effectiveness, with the strongest concerns, attributed to corruption, weak rule of law and strong oligarchic influence. At the same time, the DCFTA had been a strong engine for trade-related reforms (e.g. countering technical barriers to trade; public procurement; competition and state aid) in Ukraine over the period from 2014 to 2019. Yet, the reforms’ tempo slowed down after the most recent presidential elections, with numerous changes pending in the domains of transport and infrastructure, financial sector reform and customs reforms. Nonetheless, the EU-Ukraine DCFTA is found to exert a considerable impact on the interplay of the regulatory spaces and influences in the regions and the role of the EU as a trade power.

 • Марина Рабінович, Олександра Егерт

  (2022) Explaining Non-Compliance in the EU Differentiated Integration: The Case of Transport and Infrastructure Obligations under the EU-Ukraine Association Agreement. Journal of Common Market Studies. Ahead of print.
  External differentiated integration constellations, such as the EU Association Agreements (AAs) with Eastern Neighbours, require third states to conduct extensive regulatory approximation with EU rules. Nevertheless, compliance in EU external differentiation remains under-researched. In this vein, the article explains (non)-compliance in EU external differentiated integration through the prism of an integrated approach to compliance that brings together the enforcement and management perspectives. The research is based on the case study of Ukraine's fulfillment of its transport- and infrastructure-related obligations under the EU-Ukraine AA. It is found that Ukraine's low compliance rates stem from an array of factors attributable to both of the applied perspectives. The study testifies to the complementarity of the enforcement and management approaches in the research of compliance in EU external differentiated integration and points out the need for the Commission to combine ‘carrots-and-sticks’ approach with consultations and capacity-building to strengthen Eastern Neighbours' compliance with AAs norms.

ВІДБУДОВА УКРАЇНИ: ПРИНЦИПИ ТА ПОЛІТИКА 

CEPR Press, Лондон, грудень 2022.(Тимофій Милованов, Торбйорн Беккер, Юрій Городніченко, Олександр Кравченко, Єгор Стадний, Наталія Шаповал та інші).

Illustration

Академічні досягнення викладачів факультету магістерських економічних студій

 • Ольга Купець

  1. Що не так з державною службою зайнятості?, VoxUkraine, 7.10.2021 інтерв’ю 30.08.21, Лієна Шуліка.
  2.
  Горщику, не вари, 17.12.2021, (інтерв’ю19.10.21), Ольга Кацан (Булка) з УКУ.

 • Олег Нів’євський 

  1. ‘Biophysical Impact of Sunflower Crop Rotation on Agricultural Fields’. Sustainability 2022, 14, 3965. (with Kussul, N.; Deininger, K.; Shumilo, L.; Lavreniuk, M.; Ali, D.A.)PUBLICATIONS1. ‘Impact of a sugar-sweetened beverage tax on sugar producers in Ukraine’. forthcoming in the European Journal of Public Health (with K. Mandeville, R. Neyter, and P. Martyshev)2. ‘Effect of subsidies on farms' exit decision’. Agribusiness. 1-19. (with R. Neyter)3. ‘Rebuilding Ukraine – agricultural perspective’. EconPol Forum journal, vol. 24 (2), pp. 36-40, 2023 (with S. von Cramon-Taubadel) 4. ‘Russia’s invasion of Ukraine increased the synchronisation of global commodity prices’ Australian Journal of Agricultural and Resource Economics, vol. 66(4), pages 775-796, October 2022 (with Rico Ihle & Ziv Bar‐Nahum Ofir D. Rubin)5. ’Regional effects of wheat export restrictions in Russia, Ukraine and Kazakhstan: Evidence from price transmission analyses’. Journal of Agricultural Economics 2016; 67(3): 741-763 (with L. Goets and I. Djuric)6. ‘Twenty Years of Transition in Agricultural Economic Journals’. European Review of Agricultural Economics 2012; 39 (2): 335-359. (with S. von Cramon – Taubadel)7. ‘Measuring and Comparing the Competitiveness of Heterogeneous Production Systems in Agriculture: a Note’. Outlook on Agriculture. Vol 38(1), pp.31-39, 2009 (with S. von Cramon Taubadel)8. ‘Analysis of Phytosanitary control system in Ukraine’ (in Ukrainian). Economics of Agro-Industrial Complex 2015. 5: 28-35
  Policy papers/studies63. Decentralization and Communities Amalgamations: Increasing the Urban and Rural Divide? Study 1: Measuring tax efforts of Ukrainian Amalgamated Communities. KSE Agrocenter study (with I. Piddubnyi, R.Neyter and S.Zamidra. March 2022). 64. Decentralization and Communities Amalgamations: Increasing the Urban and Rural Divide? Study 2: Ukrainian Amalgamated Communities during Russia’s full scale invasion. KSE Agrocenter study (with I. Piddubnyi, R.Neyter and S.Zamidra. October 2022) 65. Analysis of the impact of reducing the VAT rate for certain types of agricultural products on the development of the Ukrainian economy. German-Ukrainian agropolitical dialogue (APD), Agricultural Policy Review, No. 02/2021 (with P.Martyshev). 66. Land Market and a Pre-emptive Right in Farmland Sales. FreeNetwork Policy Brief. (with R.Neyter, 2021) 67. In Unity there is a Strength: The Effect of the Decentralization Reform on Local Budgets in Ukraine. Policy Paper at VoxUkraine (with A. Harus, 2020). 68. Rural communities and land reform. Policy Paper at VoxUkraine (with O. Halytsia, 2020). 69. Economic and Distributional Impact from Lifting the Farmland Sales Moratorium. Policy Paper at VoxUkraine. (with K.Deininger, 2019)70. Rationalizing Support to Ukraine’s Agricultural Sector. Policy Note at VoxUkraine. (with K.Deininger, 2019) 71. How to Make Current Agricultural Fiscal Support More Efficient. Policy Paper at VoxUkraine. (with K.Deininger, 2019). 72. On VAT non-refund to Soya Exporters. Policy Paper at VoxUkraine. (with O.Halytsia, R.Neyter, P.Martyshev, O.Donchenko, O.Nikolaeva, 2019) 73. Black Gold. Why Agribusiness Earns Increasingly More, but ‘Villages Die’ (in Ukr) Analytical Study at VoxUkraine 2019. 74. The Worst Agriholding: How the State Manages its Land. Analytical Study at Economic Pravda 2019. (in Ukr). 75. The New Agricultural Support System in Ukraine: Who Really Benefits? Analytical Study at VoxUkraine. (with R. Neyter, 2018)76. Beyond Lifting the Moratorium: Preconditions for Success. Analytical Study at VoxUkraine. (with K. Deininger and D. Nizalov, 2017)77. Lifting the Moratorium on Farmland Sales: Why Supply and Demand Must Balance. Analytical Study at VoxUkraine. (with K. Deininger and D. Nizalov, 2017)78. How Reducing Sea Port Tariffs in Ukraine can Contribute to Economic Growth. Analytical Study at VoxUkraine. (with E. Laing and N. Botan, 2017)79. What is Wrong with Port Tariffs in Ukraine and How to Make them Competitive? Analytical Study at VoxUkraine. (with E. Laing, 2017)80. Foreigners as a Scarecrow for Ukrainians: Farmland Market Paradox in Ukraine. 2017 (in Ukrainian. link)81. Why Ukrainians are Afraid of Farmland Sales Market and Are these Fears Real? 2017 (in Ukrainian, with V. Iaremko and M. Zarytska, 2017. link)82. Economic Return to Farmland in Ukrain and its Incidence. Article at VoxUkraine (with D. Nizalov, 2016) 83. Impact of the Agricultural Tax Exemptions on the Sector Productivity. Article at VoxUkraine 2016, 84. Restrictions on farmland sales markets: a survey of international experience and lessons for Ukraine (with D. Nizalov and S. Kubakh, 2016). Analytical paper, Project «Capacity Development for Evidence-Based Land & Agricultural Policy Making in Ukraine» at Kyiv School of Economics; www.land.kse.org.ua; 85. Land Prices and Size of the Market: What to Expect for Ukraine? (with D. Nizalov and O. Prokopenko, 2016), Article at VoxUkraine. 86. Supporting Farmland Sales Moratorium, but Willing to Sell the Land: What Population Thinks about the Farmland Market. (in Ukrainian, with V. Iaremko, O. Kaliberda and M. Zarytska, 2016. link)87. Rental Rights Circulation instead of Lifting Moratorium on Farmland Sales: is it realistic? (in Ukrainian, with Pavlo Kulinich, 2016. link)88. Agricultural Land Rental Rights Circulation: Current Status and Options for Improvement (with D. Nizalov and P. Kulynych, 2016. link)89. Four alternatives to the moratorium: a concept for land reform from experts (in ukrainian, with d. Nizalov, s. Kuback and p. Kulynych, 2016. link)90. Use of Land Lease Rights as a Collateral for Bank Loans: Current State and Prospects (with D. Nizalov and P. Kulynych, 2016. link) 91. On consequences of introducing a minimum duration of rental contracts for agricultural land (with D. Nizalov and S. Kubakh, 2016). Analytical paper, Project «Capacity Development for Evidence-Based Land & Agricultural Policy Making in Ukraine» at Kyiv School of Economics; www.land.kse.org.ua92. Land Market: a Step Forward (with D. Nizalov and S. Kubakh, 2016), article at VoxUkraine, 93. Budget 2015 is an Opportunity to Decrease Corruption in Ukraine Agriculture, article at VoxUkraine, 2015. 94. Plant Health Regime in Ukraine: How to Make it Less Costly but More Effective, IFC Policy Note, Investment Climate for Agribusiness Project (with V. Gonzalez, 2014)95. On Mandatory Grain Quality Certification, IFC Analytical Paper, Investment Climate for Agribusiness Project (in Ukrainian, with V. Gonzalez, 2013)96. On Grain Silos Certification, IFC Analytical Paper, Investment Climate for Agribusiness Project (in Ukrainian, with V. Gonzalez, 2013)97. Increasing the Competitiveness of the Dairy Supply Chain in Ukraine: Role of the Government, APD Policy Paper German-Ukrainian Agriculture Policy Dialogue 98. On Mandatory Registration of Agricultural Export Contracts at the Agrarian Exchange, IFC Analytical Paper, Investment Climate for Agribusiness Project (in Ukrainian, with V. Gonzalez, 2012)99. Draft Law On Agriculture: Questionable Objectives and Inappropriate Instruments Policy Paper APD/PP/01/2012, German-Ukrainian Agriculture Policy Dialogue100. The Value of Farmland - Expected Farmland Prices in Ukraine after lifting the Moratorium. Policy Paper, IER (with S. Kandul, 2011) 101. Raw sugar toll refining – a sensible policy? IER Policy Paper (with S. Kandul, A. Kuznetsova, and H. Strubenhoff, 2011) 102. Legal and Economic Assessment of the Impact of the Draft Law on Domestic Trade – Does limiting Food Trade help the Poor? Policy Paper AgPP_36, German-Ukrainian Agriculture Policy Dialogue (with S. Kandul, H. Strubenhoff, O. Polivodskyi, A. Pohrebna, H. Marinus, R. Wolfram, 2011) 103. Improving of Competitiveness of Agriculture in Belarus. Policy Paper PP05/10 for German Economic Team Belarus (with S. von Cramon-Taubadel, 2010))104. Legal and Economic Assessment of the Impact of the Draft Law on Domestic Trade – Does limiting Food Trade help the Poor? Policy Paper AgPP_36, German-Ukrainian Agriculture Policy Dialogue (with S. Kandul, H. Strubenhoff, O. Polivodskyi, A. Pohrebna, H. Marinus, R. Wolfram, 2011) 105. ‘Price Support, Efficiency and Technology Change of Ukrainian Dairy Farms: Spatial Dependence in the Components of Productivity Growth’. See chapter 5 in here. (with S. von Cramon Taubadel and B. Brümmer, 2010)106. Comments on the Draft Law of Ukraine No 3158 “On Biological Fuels Production and Consumption Development”. IER Policy Paper (with H. Strubenhoff, 2007) link 107. Reform of Sugar Market Organization in the EU: Lessons for Ukraine’, IER Policy Paper U5, 2005 (with S. Zorya, 2005)108. The Evolution of the EU Common Agricultural Policy: Implications for Ukraine, IER Policy Paper U2, 2005 (with S. Zorya, 2005)109. Efficiency Change in Ukraine’s Sunflower Seeds Industry: 1998-2002. Contributed paper at the Forum 2004 at the Institute of Agricultural Development in Central and Eastern Europe (IAMO), November 2004, Haale (Saale), Germany (with V. Zelenyuk, 2004)110. The Struggle over VAT Refunds for Grain Exports, IER Policy Paper T32, 2004 (with A. Kuhn)Other (regular) analytical products/Blogs111. Regular monthly analytical reviews with the Ministry for Agricultural Policy and Food of Ukraine: 1) Agricultural War Damages Review; 2) Agricultural War Losses Review; 3) Food Security and Policy Review; 4) Land Governance Review; 5) Agricultural Support Review. link 112. Regular by-weekly and topic focused analytical product of the Land Reform Barometer Project Land Reform Barometer. Author and editor in 2011/13. 113. Agri-Food Policy Review series. Regular monthly analytical product of the German-Ukrainian Agricultural Policy Dialogue that briefly analyses hot agricultural policy issues/events in Ukraine and in the World. Author and editor in 2012/13114. Grains & Oilseeds Weekly. Regular weekly review of the German-Ukrainian Agricultural Policy Dialogue that analyses fundamentals on the world and domestic grain and oilseed markets as well as agricultural commodity derivatives. Published in 2012.115. Personal blog at Telegram 116. Regular contributor to specialized media outlets: Liga.net; at Agroportal.ua; at Ukrainska Pravda; at Centre for Transport Strategies

 • Олена Беседіна

  1. TV Interview about Ukrainian free trade agreements, First Business Channel, September 10 2021
  2. Interview for the TSEconomist, a student-run magazine at the Toulouse School of Economics (forthcoming)

 • Павло Прокопович

  Prokopovych, P, Yannelis, N.C., 2023, On Monotone Pure-Strategy Bayesian-Nash Equilibria of a Generalized Contest, Games and Economic Behavior, first published online On nondegenerate equilibria of double auctions with several buyers and a price floor, jointly with Nicholas C. Yannelis, Economic Theory 73, 625-654, 2022 (first published online in 2021)

 • Максим Обрізан

  Karlsson M, Matvieiev M, Obrizan M. 2022. The Macroeconomic Impact of the 1918-19 InfluenzaPandemic in Sweden. Forthcoming in The B.E. Journal of Macroeconomics.Together with Tymofii Brik published article "Gender and Resilience: a Year of Pandemic in Urban Ukraine" on Vox UkraineReprinted on Liga.netReprinted in Kyiv Post

 • Міхнеа Константінеску

  1. Preliminary results for the nowcasting project were published on VoxEU2. Also covered by The Economist

 • Сергій Кіяшко

  1. Sergii Kiiashko, Optimal Time-Consistent Government Debt Maturity, Fiscal Policy, and Default, Journal of the European Economic Association, 2022;, jvac024.2. KIIASHKO, S. and KOPIEC, P. (2022), Labor Market Integration and Fiscal Competition. Journal of Money, Credit and Banking, 54: 157-185.

 • Соломія Шпак

  1.Earle, John S. and Shpak, Solomiya and Shirikov, Anton and Gehlbach, Scott, The Oligarch Vanishes: Defensive Ownership, Property Rights, and Political Connections (September 28, 2021). Forthcoming, Quarterly Journal of Political Science, Available at SSRN.2. Shpak, S. (2021). Determinants of Corporate Loan Interest Rate: Case of Ukraine. Visnyk of the National Bank of Ukraine, 251, 4-13.

Ми висловлюємо подяку всім університетам-партнерам та організаціям, які підтримують Університет KSE та українських студентів у ці часи

Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration

Ми висловлюємо подяку всім університетам-партнерам та організаціям, які підтримують Університет KSE та українських студентів у ці часи

Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration
Illustration